Vše o minerálech: Víte, jak ovlivňují Váš trénink a zdraví?

Od útlého dětství slýcháme, že vitamíny jsou naši nejlepší kámoši, díky kterým získáme sílu a zdraví. Ovšem, nejsou to jediné živiny, které jsou pro naše těla potřeba. Svůj podíl na naší kondici mají i minerální látky. Dnes se proto podíváme na ty, které z Vás udělají perfektně namazaný stroj. Jste připraveni?


Lidé, kteří prosazují zdravý životní styl se dost často zabývají pohybem. Vůbec přitom nesejde, zda holdují fitness cvičení, posilování nebo dnes tolik módnímu TRX. Do tréninku vkládají veškerý svůj volný čas, energii a prostředky a doufají, že se jim to vrátí na dosažených výsledcích. 

Někdy ale příliš mnoho aktivity škodí. Zvlášť, pokud sázíte na jednu kartu a úplně zapomínáte na správnou výživu. Právě ona má (spolu s odpočinkem a svalovou regenerací) hlavní podíl na tom, zda Vaše tělo tuhle nálož bez problému zpracuje, nebo Vám v tom nejlepším vypoví svou službu.

Co teď s tím?


Úloha minerálů v lidském těle

Spinach Chicken Pomegranate Salad 5938

Možná jste už někdy četli nějaký článek o vyvážené stravě a narazili jste na výraz mikroživiny. I když je to pěkné slovo, většině lidí, kteří se o tuto problematiku nezajímají do hloubky toho příliš mnoho neřekne. Ve zkratce je to ale souhrnné označení pro vitamíny a minerální látky, které by měly být přirozeně zastoupené (nejen) ve sportovní stravě.


Když se zaměříme na minerální látky, nejčastěji hovoříme o:

  • Vápníku - podporuje sílu a odolnost kostí a zdraví kardiovaskulárního systému 
  • Fosforu - má vliv na buněčné membrány 
  • Hořčíku - má vliv na nervovou soustavu (svalové křeče z nedostatku hořčíku jste už nejspíš někdy zažili) 
  • Sodíku - funguje jako elektrolyt, který se stará o rovnováhu tekutin v plazmě a o normální krevní tlak
  • Draslíku - spadá do stejné kategorie jako sodík, jen s tím rozdílem, že je zodpovědný za stav tekutin v buňkách a stará se o správnou funkci svalů 
  • Síře - se nachází v každé buňce našeho těla 

 Svou nezastupitelnou roli má ale i zinek, železo, měď, mangan atd.


Podle toho, jak jsou dané minerály pro lidské tělo potřeba je dále rozdělujeme do tří kategorií, kterými jsou:
  • Makroelementy (vápník, hořčík, síra...)
  • Mikroelementy (jód, zinek, selen...)
  • Stopové prvky (křemík, nikl...)


Vliv minerálů na kvalitu tréninku

Vzhledem k předešlému seznamu minerálních látek je jasné, že dost z nich může přímo ovlivnit kvalitu Vašeho cvičení. Bohužel, dost lidí o tom neví, takže se jejich doporučený denní příjem pohybuje na kritickém minimu. (Tak, jako u většiny současné populace.) Nejde ale o nic, co by nebylo možné během několika dnů až týdnů napravit.

Když se rozhlédnete kolem, všimnete si, že spousta vrcholových sportovců nedá dopustit na již zmíněný hořčík. Kromě toho, že dokáže ulevit od svalových křečí ovlivňuje i lepší hospodárnost svalů s glukózou a kyslíkem. (Čímž dosáhnete větší vytrvalosti a síly během cvičení.) Dostatečný příjem vápníku (spolu s pravidelným pohybem) zase zabraňuje pozvolnému úbytku kostní hmoty, který může (zvlášť u žen) přejít až do osteoporózy.
Woman Doing Exercise Inside Gym 2247179

Vaší pozornosti by nemělo ve sportovní výživě uniknout ani železo. Jeho nedostatek se projevuje například zvýšenou únavou, která Vás demotivuje od začátku cvičení. A když už se donutíte, jeho nízké hodnoty poznáte i na rychlejší vyčerpanosti svalů. (Železo se podílí na jejich okysličování v průběhu cvičení.) Podobně je to i s draslíkem, který dodává buňkám energii potřebnou k fungování těla. (Při jeho nedostatku Vám hrozí kromě únavy i slabost a celková nevolnost.)


Kde je najdeme?

Stejně, jako v případě vitamínů si můžete vybrat, zda se pokusíte minerály získávat buď z pestré stravy, nebo z potravinových doplňků

 Pokud si zvolíte první možnost, pak počítejte s tím, že budete muset dbát na pestrý jídelníček, ve kterém budou obsažené všechny živiny v doporučeném množství (žádný fast food). Kdo se takového úkolu nezalekne hned na startovní čáře, může si na snídani dopřát třeba vajíčka (draslík, sodík, hořčík...), na svačinu arašídy (železo, fosfor, vápník...) a na večeři celozrnný chléb s kuřecí šunkou a rajčaty (železo, draslík, hořčík...).


Možná ale nemáte čas o své stravě tak detailně přemýšlet. Není proto vůbec nijak na škodu, když si vezmete na pomoc výživové doplňky. Vždy si ale vybírejte jen ty, které kromě DDD (doporučené denní dávky) nabízejí i dobrou vstřebatelnost. Jinak svoje těžce vydělané peníze prakticky vyhodíte do koše. (Vůbec nesejde na tom, že Vás takový výživový doplněk vyšel na pár drobných, když jeho účinky na Váš organismus jsou nulové.)

Začít tedy můžete třeba tím, že vyzkoušíte náš prvotřídní Life Time Multivitamin, který si získal srdce mnoha profesionálních sportovců.


Jak vidíte, vliv minerálů na Vaši výkonnost není radno podcenit. Dnes už ale víte, jak na to, takže pro Vás další progress rozhodně nebude představovat překážku.