Vitamíny - by měl doplňovat každý uvědomělý sportovec

To, že k posilování patří proteiny ví každé malé dítě. V honbě za perfektní postavou ale zapomínáme na to, že bychom měli doplňovat i vitamíny. Pokud za perfektní formu nechcete zaplatit svým zdravím, povíme Vám, jaké vitamíny by rozhodně neměly chybět ve Vaší stravovací rutině.

Abyste měli dostatek energie, síly a nic Vás nebolelo, je potřeba, abyste kromě regenerace a dostatečného přísunu kvalitních bílkovin mysleli i na vitamíny
 Jsou to látky, které příznivě ovlivňují Vaši kondici. Také rozhodují o tom, jak efektivně bude pracovat Váš metabolismus, nebo zda budete náchylní ke zvýšené lámavosti kostí.


Man Doing Yoga 2294363


Protože ale naše těla neumějí vitamíny vyrobit (kromě vitamínu D, ale to je jiná kapitola), musíme jim je dodávat z externích zdrojů. V rámci zachování celkového zdraví je tedy potřeba jim věnovat náležitou pozornost. Zvlášť, pokud jde o sestavování jídelníčku pro aktivní sportovce.


Jaké vitamíny jsou během sportu potřeba?

Odpověď zní, že pro pestrý jídelníček jsou důležité všechny (jak ty rozpustné ve vodě, tak ty, které se rozpouštějí v tucích). Některé jsou ale (kvůli svým vlastnostem) důležitější než jiné.

Jmenovat bychom mohli:

 • Vitamín D - ovlivňuje metabolismus a vstřebání vápníku a fosforu
 • Vitamín K - důležitý pro mineralizaci kostí 
 • Vitamín B1 - metabolismus cukrů v centrální nervové soustavě a ve svalech 
 • Vitamín B3 - podporuje syntézu bílkovin 
 • Vitamín B5 - taktéž podporuje syntézu bílkovin 
 • Vitamín C - zodpovědný za zdravé vazy a chrupavky (občas se s ním setkáte pod označením kyselina askorbová)

Pro úplnost bychom mohli jmenovat i nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6 (jsou důležité pro správnou činnost mozku a srdce), ale to už se dostáváme k tukům.
Výhodné je pro sportovce i užívání multivitaminů, které pokryjí doporučenou denní dávku (DDD) všech potřebných látek.


Kritéria výběru vitamínů

Faktorem, který ovlivní výběr vitamínů by neměl být jenom obal a cena. Také byste si měli ujasnit, proč dané vitamíny berete. (Chcete posílit kosti? Zlepšit metabolismus? Ochránit vazy a chrupavky?)


Zajímat by vás měla i vstřebatelnost. Můžete si vybrat zajímavý vitamín, který může pokrýt až 50 % doporučené denní dávky. Jeho horší vstřebatelnost ale může způsobit, že vaše tělo využije jen 10 % DDD a zbytku se urychleně zbaví.

Právě to je jeden z důvodů, proč jsme v My Loved Food a FITCO začali vyvíjet své vlastní, u kterých máte jistotu, že je Vaše tělo zužitkuje přesně tak, jak má.


Vitamínové doplňky vs. vitamíny z jídla

Sliced Fruits On Tray 1132047

Pokud se rozhodnete, že svou doporučenou denní dávku vitamínů doplníte přirozeně z jídla, myslete na to, že jeho výživnost v posledních několika letech dost významně klesá. (Svůj díl viny nese znečištěné prostředí i špatné hospodaření s půdou.) Než se tedy dostanete k potřebným číslům, můžete se dopracovat k neskonzumovatelnému množství potravy, které budete muset spořádat během jednoho dne. (Vůbec nemluvíme o tom, že se některé vitamíny mohou poničit špatnou úpravou, nebo se jimi můžete předávkovat.)


Jaké vitamíny si tedy vybrat?

V nabídce My Loved Food najdete široké spektrum vitamínů a minerálních látek, které Vám pomohou s tím, aby ani nejtvrdší tréning nepodlomil Vaše zdraví.

Spolehnout se můžete na:

 • Vitamín C se šípkem - pomáhá zlepšovat psychickou i fyzickou kondici, posiluje imunitu a podporuje tvorbu kolagenu v kloubech i jinde po těle
 • Life Time Multivitamin - obsahuje vitamíny a minerální látky, které potřebujete na celý den (třeba kyselina L-askorbová, biotin, riboflavin, kyselina listová a mnoho dalších) 
 • Mega Lecitin - pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, podporuje činnost srdce a mozku)
 • Omega 3-6 - podporuje správnou činnost mozku a celého kardiovaskulárního systému
 • Želatina + Korál - jde o nejefektivnější zdroj vápníku, podporuje tvorbu kolagenu, posiluje imunitní systém) 
 • Vitamín C s Bioflavonoidy - posiluje imunitu a chrání proti nachlazení
Protože nás vymýšlení funkčních produktů pro Vás vyloženě baví, nemůžeme vyloučit, že Vám brzy nepředstavíme něco dalšího, z čeho se posadíte na zadek.

Pro nové zákazníky máme pro první objednávku připravený uvítací dárek. Vyberte si svůj oblíbený vitamín a žádný bacil Vás už potom nebude mít šanci rozhodit.