Suplementace pro cyklisty

Kolo je oblíbený parťák aktivních i rekreačních sportovců (nejen) do horkých letních  dní. Projíždět se rozkvetlou krajinou, cítit chladivý vítr ve vlasech, nebo uhánět pulzujícím městem skrz uličky, kam se jiné dopravní prostředky nedostanou. Cyklistika má své kouzlo a každý (ne) sportovec ho dokonale zná. 


My Loved Food Bike Soc Site 73

Mnoho cyklistů řeší před jízdou svůj zevnějšek - co si obléknout, aby jim nebyla zima či horko, aby se na kole cítili dobře nebo jak se správně vybavit pro nečekané případy. Ne každému je ale jasné, jak o sebe pečovat zevnitř. Vedle samotného zážitku z jízdy je dobré myslet i na to, že při cyklistice dostává naše tělo pořádně zabrat. Ostatně jako při každém sportu.
Víte, jak tělo správně vybavit živinami? Jak se účinně podpořit před jízdou i po ní, abyste dosáhli svého cíle?

Napovíme v následujícím článku.

Líbí se Vám tričko MYF? Vyberte si svou velikost.


Alfa i omega každého sportovce

Horké letní paprsky dokážou naše tělo pěkně potrápit. V kombinaci s aktivním pohybem a zvýšeným pocením přichází dehydratace ještě rychleji. Styčným bodem každého cyklisty by proto měl být správný pitný režim. A jak na něj?


1. Pijte pravidelně

My Loved Food Bike Hq 55

Člověk není velbloud a lidská kapacita ledvin i vylučovacích ústrojí je značně omezená. Nezměníme to ani ve chvíli, kdy se začneme ,,přepíjet” velkým objemem tekutin naráz. Kapacita močového měchýře je kolem 0,5 - 0,7 l. Schopnost vstřebávání je u každého z nás individuální. 

Ideální je vypít přibližně 0,5 - 0,75 l vody dvě až tři hodiny před výkonem. Následně sklenici (250 ml) půl hodiny před výkonem a pak pít po menších dávkách (100 - 150 ml) každých 15 minut během aktivity. Množství je orientační a pro každého sportovce se bude lišit v závislosti na stavbě těla, aktivitě, teplotě,...


2. Myslete na minerály

Průměrný dospělý vypotí denně při středně náročné aktivitě kolem 1 l tekutin. Při sportu může množství dosahovat až 2 l tekutin za hodinu, přičemž extrémní teploty toto množství zvyšují. S potem nám z těla odchází nejen voda, ale i velké množství důležitých minerálů, stopových prvků a iontů - a to především chloridy, sodík a draslík. 

Stopové prvky a minerály jsou v našem těle důležité pro fungování enzymů. Jejich nedostatek se zprvu projevuje dehydratací, dlouhodobě způsobuje avitaminózu. Pro sportovní výkon jsou prevencí před ztrátou minerálů iontové nápoje. Dodají vám potřebné množství iontových a stopových prvků, příjemně vás osvěží a navíc mají lahodnou sladkou příchuť. Ideální je připravit si ,,ionťák” do lahve a usrkávat jej během cyklovýletu.


3. Chraňte svaly a vyhněte se svalové únavě

My Loved Food Bike Hq 51

Se svalovou křečí nebo minimálně silnou únavou se po cyklojízdě setkal snad každý. Za bolest po výkonu je zodpovědná kyselina mléčná, která se při fyzické námaze tvoří ve svalech v nadměrném množství. 
Od nepříjemné bolesti svalů si můžete snadno pomoct - nebo ji alespoň zmírnit.

Před výkonem i po něm je důležité dbát na správný strečink - protažení svalů tahem (ne švihem). Další bolesti redukuje správná suplementace. Přestože jsou dnes BCAA (aminokyseliny s rozvětveným řetězcem) známá hlavně díky fitness, málokdo ví, že původně byly používány právě jen pro cyklisty pro oddálení svalové krize a únavy.

Větvené aminokyseliny, na rozdíl od dalších bílkovin, putují z krve rovnou do svalů, které je využijí jako okamžitý zdroj energie. BCAA zvyšují hladinu anabolických hormonů (testosteron, inzulin), chrání svalovou hmotu a urychlují svalovou regeneraci. Ideální je dávkovat před a po výkonu. K dostání jsou jako tablety i jako rozpustný prášek, který si přimícháte do vody.


4. Podpořte svůj cíl

Chcete si kromě požitku z jízdy odnést i něco navíc? Cíle nadšených cyklistů mohou být různé. Vytrvalost a kondička, tvarování postavy a často i hubnutí. Plavková sezóna je přece jen v plném proudu a cyklistické závody stejně tak. K úspěšnému dosažení vaší vize pomůže kvalitní sportovní výživa. Stačí si určit svůj cíl.

Maximální výkon a vytrvalost
My Loved Food Bike Hq 54

Energie a síly ve sportu není dost. Vždy ji můžete vždy posunout na vyšší level. Základem je samozřejmě správná strava v kombinaci s odpočinkem. Maximální výkon při jízdě vám dodá předtréninkový přípravek. Vyvážené množství kofeinu, taurinu, synefrinu, hořčíku a dalších látek podpoří vaše svaly a stimuluje k výkonu. Ideální je rozmíchat odměrku přípravku zhruba 30 minut před tréninkem. Kombinovat můžete i s BCAA.

Hubnutí a spalování tuků
Lcarnitine Pomeranc 2B920A66Bdb72C83863407Cb4152D120

Pokud chcete spálit nějaké to kilečko navíc, zkuste z jízdy na kole vytěžit co nejvíc. Termogenní spalovač s rostlinnými extrakty napomáhá spalování tuků a navíc podporuje výkon. Ideální je dávkovat těsně před výkonem. Spalovač v tekuté formě si můžete vzít do lahve s sebou nebo ředit vodou jako šťávu. Dávkovat jej můžete společně s BCAA 30 minut před cvičením.


Co si z dnešního článku odnést?


SUPLEMENTACE A TIPY PRO CYKLISTU V KOSTCE

Pitný režim dodržuji pravidelně, po celý den. 


Zajímá Vás jak držet správnou hydrataci v létě při sportu? Tento článek je přímo pro Vás.